Jak dobrać wózek inwalidzki? Praktyczne wskazówki

Jak dobrać wózek inwalidzki? Praktyczne wskazówki

Wybór wózka inwalidzkiego ma ogromny wpływ na jakość życia pacjenta oraz jego opiekunów. By użytkowanie i transport wózka nie sprawiały problemów, decyzję o zakupie konkretnego modelu należy dokładnie przeanalizować jego parametry oraz potrzeby użytkownika. Jak to zrobić? Jakie czynniki mają największe znaczenie? Który wózek inwalidzki wybrać? Na te pytania odpowiadamy w nowym poradniku. 

Jak dobrać wózek inwalidzki? Czym powinny cechować się wózki inwalidzkie?

Najważniejszym pytaniem, na które należy odpowiedzieć przed zakupem wózka inwalidzkiego jest to dotyczące konkretnych potrzeb danego pacjenta i ograniczeń jego ruchomości. Poszczególne wózki są dostosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności. Niektóre modele są przeznaczone dla osób z ograniczoną siłą nóg, podczas gdy inne mogą być bardziej odpowiednie dla osób z problemami z utrzymaniem równowagi. Duże znaczenie ma też przeznaczenie wózka. Niektóre modele mogą być używane głównie wewnątrz budynków, inne zaś są przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Wózek inwalidzki – rodzaj napędu. Wózek elektryczny czy napędzany manualnie?

Decyzja o zakupie wózka z napędem elektrycznym lub manualnym zależy nie tylko od indywidualnych preferencji i możliwości fizycznych. Modele ręczne oferują większą kontrolę, podczas gdy wózki elektryczne mogą być bardziej wygodne dla osób o ograniczonej sile fizycznej. Są też jedynym rozwiązaniem dla osób zmagających się z porażeniem lub osłabieniem górnych kończyn, uniemożliwiającym ręczne napędzanie kół.

Jak dobrać wózek inwalidzki? O czym należy pamiętać przy zakupie wózka inwalidzkiego?

Wózek inwalidzki powinien być dopasowany do ciała pacjenta – tylko wtedy zapewni odpowiedni komfort użytkowania. Pod tym względem jego najważniejsze parametry to:

  • szerokość i głębokość siedziska – powinny być dostosowane do szerokości bioder. Dzięki temu wózek zapewni odpowiednią stabilność i wygodę;
  • wysokość oparcia – powinno ono być na tyle wysokie, aby zapewnić wsparcie dla dolnej części pleców, nie ograniczając jednocześnie swobody ruchu ramion (w przypadku modeli ręcznych);
  • wysokość siedzenia – musi zapewnić bezproblemowe korzystanie ze stołów i innych mebli.

Przemyślany zakup wózka inwalidzkiego to podstawa. Sprawdź, jak wybrać wózek inwalidzki

Przed zakupem warto ponadto przetestować kilka modeli (szeroki wybór wózków można znaleźć na https://reha-max.pl/kategoria-produktu/wozki-inwalidzkie/) i dzięki temu zyskać pewność, że wybrany przez wózek spełni oczekiwania jego użytkownika. Należy też pamiętać, że to narzędzie ma pomóc mu w pełniejszym uczestnictwie w życiu społecznym i zawodowym – musi więc być jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Redakcja

Related Posts

Sklep z olejkami – naturalne sposoby na walkę z bólem!

Sklep z olejkami – naturalne sposoby na walkę z bólem!

Jak wybrać plan dietetyczny online?

Jak wybrać plan dietetyczny online?

Wiele zastosowań na wyroby z drewna oliwnego

Wiele zastosowań na wyroby z drewna oliwnego

Czy piecyk naftowy do namiotu jest bezpieczny?

Czy piecyk naftowy do namiotu jest bezpieczny?

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 7 =